EKSKLUZYWNIE Z... ARISEN FLAME | WeLoveTrance.pl
 


 
strona główna  EKSKLUZYWNIE Z... ARISEN FLAME

Cześć Maciek! Może na początek powiesz nam coś więcej o sobie: Kiedy zacząłeś interesować się muzyką elektroniczną? Czy od razu pokochałeś trance czy może najpierw zafascynował Cię inny gatunek? Czy zaczynałeś od produkcji, a następnie poszerzyłeś wiedzę o djing, a może odwrotnie?
Hej! Coś więcej o sobie hmm.... no więc muzyką zacząłem interesować dawno dawno temu, kiedy to jeszcze swoje ulubione kawałki usłyszane w radiu nagrywało się na kasety, a po ulicach biegały dinozaury. (uśmiech) Na pewno nie był to trance, gdyż ten gatunek po raz pierwszy pokazał mi kolega, którego starszy brat był Dj'em. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki niemu "zaraziłem" się fascynacją do tego gatunku. Czy pierwsza była produkcja? Hmm... zależy czy można do tego kwalifikować komponowanie własnych melodii na keybordzie bo jeśli tak, to na pewno to było pierwsze! Później próbowałem swych sił w programie FL Studio (Fruity Loops - przyp. red.), na którym pracuję do dzisiaj (no może nie na tym samym co wtedy, tylko o parę wersji nowszym). (uśmiech)Ostatnio polscy organizatorzy eventów/imprez niestety nie pokazują się z dobrej strony na arenie międzynarodowej, odwołując wydarzenia z dnia na dzień lub nie wywiązując się z umów. Czy uważasz, że takie nieprzyjemne sytuacje mogą zniechęcić zagranicznych artystów do występów w naszym kraju i czy sam jesteś przez to ostrożniejszy w wyborze bookingów?
Oczywiście, że takie sytuacje zniechęcają zarówno zagranicznych jak i polskich artystów. Sam miałem nieprzyjemność tego doświadczyć. Event, na który zostałem zaproszony, został odwołany z niewyjaśnionych przyczyn, a o tej decyzji ludzie dowiedzieli się poprzez wpis na facebooku... Było to co najmniej dziwne i nieprofesjonalne, ale według mnie nie można skreślać polskich organizatorów z powodu kilku wtop, gdyż mamy różne agencje, które od lat budują swoją markę i radzą sobie naprawdę dobrze. Jeśli chodzi o mnie, to bookingami zajmuje się mój agent, więc nie muszę się martwić szczegółami.

Nie jest tajemnicą, że trance sprzed kilku lat znacznie różni się od tego, który słyszymy dzisiaj. Niektórzy z przykrością twierdzą, że nie czują już tego przekazu emocji, że utwory są "puste". Zgadzasz się? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
Trance różni się od tego sprzed kilku lat i jest to zupełnie normalne zjawisko, gdyż wszystko z upływem czasu ulega zmianie, a czy jest to zmiana na lepsze czy gorsze, to już indywidualna opinia każdego słuchacza. Ja przekaz emocji czuje doskonale, ponieważ słucham muzyki, a nie artystów. Słucham tego, co mi się podoba i niekoniecznie musi to być uznawane za interesujące przez innych. Wydaje mi się, że głównie chodzi o to, że artyści zmieniają swoje style na "bardziej modne" w danej chwili, czyli dużo basu, mało treści i melodii.Jak to jest z dzisiejszą produkcją? Chodzi mi o kwestie techniczne. Słyszałam opinie, że obecnie jest przesyt wtyczek i innych uświetnień co sprawia, że utwory są "przekombinowane". Sam jesteś fanem wszystkich nowości technicznych?
Ja jestem bardzo wymagający, jeśli chodzi o techniczną stronę utworów. Duża ilość nowych wtyczek i sampli nie gwarantuje dobrej jakości muzyki, a z tym jest ostatnio spory problem nawet u znanych producentów, których obecna muzyka brzmi tak samo jak rok temu, a od tego czasu jakość poszła znacznie do przodu. Wniosek nasuwa się tylko jeden: Kto stoi w miejscu, ten się cofa. Oczywiście wielu słuchaczom w ogóle to nie przeszkadza i ja nie widzę w tym żadnego problemu, gdyż głównie chodzi przecież o to, by z muzyki czerpać radość. Dla mnie poza dobrą melodią i klimatem utwór musi być wykonany dobrze technicznie.

13.09.13r. odbyła się światowa premiera kompilacji Armina van Buurena Universal Religion Chaper 7, a we wtorek 17.09.13r. ukazała się ona w Polsce. Na jednej z dwóch płyt znalazła się również Twoja produkcja, Gladius. Skąd wziął się pomysł akurat na ten utwór?
Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy, że Armin umieścił mój utwór na swojej legendarnej kompilacji. Ciężko jest mi powiedzieć skąd wziął sie pomysł akurat na ten utwór, ponieważ pomysłów mam naprawdę wiele. Zaczęło się od głównej melodii, którą skomponowałem pewnego poranka, a dalej robiłem wszystko najlepiej jak potrafię i jestem zadowolony z końcowego rezultatu.Obok tak popularnych ostatnimi czasy big roomów artyści preferują obecnie utwory na 140bpm. O Tobie chyba raczej nie można tego powiedzieć, Twoje utwory przeważnie mają wolniejsze tempo. Starasz się w ten sposób zaznaczyć swój styl?
Podobają mi się big roomy, podobają mi się uplifty, na mp3 mam również drum & bass'y, dubstep'y i dużo soundtracków. Jak już wcześniej wspomniałem słucham muzyki, a nie gatunków i artystów. Big roomy są ostatnio bardzo popularne, to fakt, ale wszystko z umiarem... Ja po kilku kawałkach mam dość. Na imprezie fajnie jest zagrać jeden lub dwa kawałki z potężnym dropem, ale obecnie całe sety składają sie z takich utworów, co według mnie jest nieco męczące i monotonne. Tempo moich utworów to zazwyczaj 133-134 bpm. Czasami więcej, czasami mniej. W tym przedziale najlepiej się czuje i tego będę sie trzymał, ale zawsze jest opcja zrobić coś zupełnie innego i żadne "hejty" nie są w stanie nic zmienić. Nie rozumiem tego jakże popularnego w ostatnim czasie zjawiska, jakim jest naskakiwanie na artystów, którzy robią np. jeden lub dwa kawałki w nieco innym stylu. Nie podoba się - nie słucham. Zwroty typu: "gówno", "dno", ,"sprzedał się" utwierdzają w przekonaniu, że brakuje nam zrozumienia, tolerancji i akceptacji wolnej woli drugiego człowieka. Zaczyna się od muzyki, a kończy w realnym życiu - wrogość, konflikty i wojny.

Ostatnio słyszałam wypowiedź pewnego DJa, że tzw. styl 138/140, niezwykle popularny obecnie, to ukłon w stronę starego dobrego uplifting trance, który miał na świecie rzeszę fanów właśnie ze względu na swoje szybkie tempo. Zgodziłbyś się z taką opinią?
Tak (uśmiech)Twórczość którego z artystów uważasz za wyjątkowo interesującą i dlaczego? Tutaj może sprecyzuję, że nie chodzi mi o to, kto Cię inspiruje ani nie pytam o producenta, który działa na scenie EDM od wielu lat. Ciekawią mnie raczej młode talenty, jak Andrew Rayel czy Wezz Devall.
Obydwaj panowie mają bardzo interesującą i nieco odmienną od utartych schematów twórczość. Wprowadzili wiele ciekawych pomysłów i połączeń w muzyce trance. Ciężko jest wymienić tylko jednego. Do młodych i rozwijających skrzydła talentów na pewno można zaliczyć 18-latka o pseudonimie artystycznym Wach, którego miałem okazje poznać osobiście podczas mojego pobytu w Tunezji. Również warto zwrócić uwagę na takie nazwiska jak Hazem Beltagui oraz Alexandre Bergheau, którzy mają już na swoim koncie bardzo dobre produkcje i nie bez powodu są supportowani przez Armina.

Jak już wspomniałeś, niedawno miałeś okazję wystąpić w Tunezji. Czy można było odczuć w jakiś sposób różnicę kulturową? Coś Cię zaskoczyło, zszokowało?
Na pewno można było odczuć różnicę temperatur. Poza tym wszyscy byli bardzo mili, życzliwi i uśmiechnięci, szczególnie podczas mojego występu w klubie, który był wypełniony po brzegi. Zaskoczenie było ogromne, kiedy zacząłem swój set i zobaczyłem na przeciwko wielką polską flagę z napisem "Arisen Flame welcome in Tunisia". Dodatkowo zszokowała mnie ilość fanów, którzy chcieli wspólne zdjęcie. Zupełnie się tego nie spodziewałem! Został również zmontowany aftermovie z tej nocy, co jest dla mnie świetną pamiątką i okazją do przeżycia tego jeszcze raz.Opowiedz nam o swoich planach produkcyjnych na najbliższe miesiące oraz gdzie będziemy mogli Cię usłyszeć.
Dobiegają końca prace nad nowymi utworami, w które staram się włożyć jak najwięcej emocji i zdobytego do tej pory doświadczenia. Skończyłem również remix z wokalem, o którym na razie nie mogę wiele powiedzieć, ale jestem bardzo zadowolony z końcowego efektu. Gdzie będzie można mnie usłyszeć w najbliższym czasie hmm... Są prowadzone rozmowy na temat kilku ciekawych bookingów za granicą, ale musimy czekać na potwierdzenie. Wszystkie newsy publikuje na moim fanpage'u, więc zachęcam do śledzenia: https://www.facebook.com/arisenflame

Na koniec prosimy o kilka słów dla czytelników WeLoveTrance.pl oraz Twoich fanów.
Przede wszystkim dzięki za wywiad i podziwiam tych, którym chciało się czytać moje odpowiedzi (śmiech) A tak na poważnie, to cieszę się bardzo, że mam coraz więcej fanów. Czytam wszystkie wpisy i komentarze na fanpage'u i jest to naprawdę bardzo miłe i motywujące do dalszej pracy. Życzę Wam wytrwałości w dążeniu do spełnienia marzeń. Nie ważne ile czasu Wam to zajmie, czas i tak upłynie. Do zobaczenia na parkietach!

Dzięki za wywiad i życzę dalszych sukcesów!

Wywiad przeprowadziła Marta Waluś

 

 

    96 k | 192 k 96 k | 192 k 96 k | 192 k

Kontakt z serwisem Copyright © 2008 - 2017 WeLoveTrance  
statystyka